İki tüp bebek uygulaması arasındaki zaman ne olmalı?

tup-bebek-ankara-merkezi-tedavisi-doktoru (4)

Bir tüp bebek uygulamasından sonra gebelik elde edilememiş ise ortalama 1 – 2 ay ara verilerek tekrar yeni bir tüp bebek tedavisi yapılabilir. Bu arada kadının bir iki defa adet görmesi yeterli olacaktır. IVF veya mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde verilmesi gereken arada aynı şekilde 1 – 2 ay olmalıdır. Ancak tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalıklarda kist veya OHSS gelişmesi veya başka bir problem meydana gelmişse bu problem düzelene kadar yeni bir deneme yapmamak gerekir.

Özellikle tüp bebek tedavisinde kullanılan yumurta geliştirici ilaçlar yumurtalıklarda geçici kistler oluşmasına neden olabilir. Bu kistler genel olarak bir kaç ay içerisinde kendiliğinden kaybolurlar bu yüzden özel bir tedavi gerektirmezler. Bu kistler kaybolmadan yeni bir deneme yapılması ve yeniden yumurtalık uyarıcı ilaçlar verilmesi kistlerin daha fazla büyümesine neden olabilir.

Daha uzun ara vermek isteyen hastalar

  • Genç yaşta olup da ( 20 – 30 yaş arası ) tüp bebek fiyatları nedeniyle maddi veya başka nedenlerden dolayı daha uzun ara vermek isteyen hastalar eğer yumurtalık kapasiteleri iyi ise ara verebilirler. Bunda bir zarar görülmemektedir.
  • Bu hastalar daha uzun aylar hatta bir kaç yıl ara verebilirler.
  • Kadın genç yaşta ise ve yumurtalık kapasitesi iyi ise aranın kısa veya uzun tutulması tüp bebek tedavisindeki başarıyı etkilemez.
  • Yumurtalık kapasitesindeki azalma özellikle 30 – 35 yaşından sonra hızlanmaktadır.
  • Ancak nadiren bazı hastalarda bu azalma erken başlamış olabilir, bu konuda doktorunuza danışmanız gerekir. Eğer erken başlamış bir yumurta kapasitesi azalması varsa fazla ara vermemek gerekir.

İleri yaşta tüp bebek tedavisi görenler

  • İleri yaştaki kadınlarda yani 35 yaş üzerinde ve 40 yaşlarında tüp bebek denemeleri arasındaki ara mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Bunun nedeni ise aylar ilerledikçe yumurtalık kapasitesi ( over rezevi ) azalır.
  • Bu nedenle ileri yaştaki kadınlarda yumurtalıklarda kist vb. bir problem yoksa tüp bebek denemesinden sonra bir kere adet görmesi beklenerek yeni tüp bebek tedavisine başlanabilir.
  • Tüp bebek merkezleri Ankara ‘da ve pek çok ilde bulunmaktadır. Ancak tüp bebek Ankara ‘da uzman doktorlar tarafından yapılmakta ve en çok tercih edilen yerler arasında bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>