Tüp bebek tedavisinde çatlatma iğnesi

tup-bebek-ankara-merkezi-tedavisi-doktoru (6)

Tüp bebek tedavilerinde ilk amaç yumurtalıkların gelişimini sağlamaktır. Bu amacın gerçeklemesi için anne adaylarına yüksek dozlarda ilaçlar verilir. Ve bu ilaçlar sonucunda yumurtaların sayısında ve kalitesinde yükselme elde edilir.

Yumurtalara bu şekilde yapılan uygulama adetin 2. gününden sonra yapılmaya başlanır. Bu şekilde yapılan yumurtaların uyarılma işlemi yaklaşık olarak 10 -11 gün sürer. Bu süre zarfında kişiler ultrason aleti ile muayene edilerek yumurtaların durumlarına bakılır. Olgunluğa erişmiş yumurtalar yani 16 – 20 mm genişliğine gelen yumurtalar yumurta çatlatma iğneleri yapılır. Bu işlem sonrasında yumurtalar 40 sonra çatlayarak kendi kendine yumurta oluşturmaya başlar. Bu işlem yapıldıktan yaklaşık 36 saat sonra oluşan yumurtalar toplanır.

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı sağlamak için yumurtalara uygulanan çatlatma iğnelerinin zamanında yapılması gerekmektedir. Bu işlem toplum arasında yumurta çatlatma işlemi olarak bilinse de bu işlem aslında yumurtaların olgunlaşmasını sağlayan bir uygulamadır. Normalde yumurtaların çatlamasını sağlayan LH hormonunun görevini bu çatlatma iğneleri yapmaktadır. Yapılan bu iğneler ya kalça içinden kasa ya da cilde yapılır.


Yumurta çatlatma iğnelerinin yapılma saati laboratuvar saatlerine uygun yapılmalıdır. Yani laboratuvar ortamına bırakılmadan 36 saat önce yumurtaların çatlaması gerekmektedir. İlacın erken uygulanması ya da yumurta toplanmasının geç olması durumunda yumurtalar zarara uğrar ve tüp bebek tedavisinde başarıyı elde edemezler.

Yumurta Toplamaya Geç Gelinirse Ne Olur?

Yumurta toplama süresi ortalama olarak 36 saat civarıdır. Ancak kişi yumurta toplama süresinin geciktirirse büyük problemler ortaya çıkabilir.

  • Yumurta toplama işlemi iptal edilerek tüp bebek tedavisi iptal edilir.
  • Yumurtalama belirtileri ile karşılaşılmadığı zaman yumurta toplama işlemi gerçekleşmez.

Yumurta toplama işleminin gecikmemesi için anne adayları tüp bebek tedavisi olacakları merkezleri iyi seçmek zorundadır. Bu merkezlerin başında tüp bebek Ankara gelmektedir. Tüp bebek merkezi Ankara alanında üne sahip olan bir merkez konumuna ulaşmıştır. Burada yapılan tüp bebek tedavileri uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisi için seçilen tüp bebek Ankara tüp bebek fiyatları bakımından da oldukça uygun fiyatlarda tedavi uygulamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>