Tüp Bebek Nasıl Olur? Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Viki

Tüp Bebek Nedir? Tüp bebek yöntemi kadın üreme hücresi olan yumurtanın alınması ile erkek üreme hücresi olan spermin alınması ile laboratuvar gibi vücut dışı ortamlarda döllenmesine bağlı olarak bebeğin oluşmasıdır. Laboratuvar ortamında döllenen yumurta anne rahmine yerleştirilir.

İlk tüp bebek 1978 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Evli çiftlerin normal yollarla bebek sahibi olamadığı zaman tüp bebek yöntemlerine başvururlar. Tabi tüp bebek tedavisi için başvurulan merkezler çok önemlidir. Tüp bebek merkezi Ankara bu tedavi yönünden oldukça güvenilir bir merkezdir. Ayrıca bu merkezlerde tüp bebek fiyatları oldukça uygundur. Tüp bebek Ankara tedavisi için tercih edilen merkezler arasında yer almaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Neden İlk Tercih Edilen Yöntemdir?
Tüp bebek tedavisi bebek sahibi olmak isteyenler arasında en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin seçilmesinin en önemli nedeni; bebek sahibi olma olasılığının diğer tedavi yöntemlerine göre daha yüksek olmasından kaynaklanıyor. Tüp bebek tedavisi ilk önce anne adaylarının çeşitli operasyonlar sonucunda bebek sahibi olamayanlara uygulanan bir yöntemdi. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle kısırlık sorunu olan kişilere de uygulanmaya başlanan bir tedavi yöntemi oldu.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi 5 aşamada gerçekleşir. Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması tedavi öncesi yapılan görüşmelerdir. Tüp bebek tedavisi uygulaması anne adayının adet döneminin 3. günü yapılmaya başlar. Tedavi amacıyla tüp bebek merkezlerine giden kişiler önce ultrason yöntemi ile tedavi edilir. Çünkü rahim ve yumurtalarda bir sorun olup olmadığını anlamak için.

Yumurtalıkların Uyarılması

Tüp bebek tedavisinde yapılan ikinci işlemdir. Bu aşamada yumurtalara iğne yolu ile hormon içerikli ilaçlar verilir. Bu ilacın uygulanma amacı yumurtalıklarda daha fazla yumurtanın gelişmesini sağlamak. Yumurtalıklarda daha fazla yumurtanın gelişmesini sağlamak gebe kalınma olasılığını yükseltmektedir.

Yumurta Toplanması

Bu işlem ise tüp bebek tedavisinde üçüncü aşamadır. Bu aşamada gelişmiş olan yumurtaların çatlaması için hormon içerikli bir iğne yapılır. İğne sonucunda çatlayan yumurtalar 34- 36 saat içinde toplanır. Yumurta toplama işlemi uyku halindeki anestezi yöntemi ile transvajinal ultrasonografi aracılığı ile yapılır. Bu işlem yaklaşık 20 – 30 dk sürer.

Yumurtaların Döllenmesi

Yumurtaların toplanma işlemi sonrasında aralarında en gelişmiş yumurta seçilerek erkek üreme hücresi olan sperm ile birleştirilmesi işlemidir.

Embriyo Transferi

Laboratuvar ortamında döllenen embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem sırasında anesteziye gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>