Tüp bebek sürecine psikolojik hazırlık

tup-bebek-ankara-merkezi-tedavisi-doktoru (9)

Tüp bebek tedavi kişileri psikolojik yönden etkileyen bir süreçtir. Bu süreçte tedavinin olumlu ya da olumsuz olması sonucunda kişilerin psikolojik açıdan uzmanlardan destek alması gerekebilir. Bu desteği tüp bebek merkezi Ankara’dan alabilirsiniz. Ayrıca tüp bebek Ankara tüp bebek fiyatları bakımından oldukça uygundur.

Çiftler korunmasız olarak 1 yıl süreyle cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen hala bebek sahibi olamıyorlarsa kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Kısırlık sorunu çiftlerin 6/1 de görülen bir durumdur. Bu durum karşısında doğal yollarla bebek sahibi olamayan kişiler dışarıdan destek alarak bebek sahibi olmaya çalışırlar. Bu durum da çiftleri hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan yıpratır.

Yaşanan Psikolojik Duygular

Anne ve baba adayı olan kişiler tüp bebek tedavisi sırasında yoğun bir şekilde korku içerisindendir. Anne adaylarının bir umutla tüp bebek tedavisine başlayıp bir anda adet kanaması ile karşılaştıklarında bu umutları azalmaktadır. Çoğu zaman yas, kriz, travma gibi duygular içine girerler. Sürekli tüp bebek tedavisi almalarına rağmen bebek sahibi olamayan çiftlerin kendilerine olan güvenleri azalır.

Sonucun negatif olması durumunda kadınlarda:

  • İlgi kaybı
  • Öfke nöbetleri
  • İştahsızlık
  • Sürekli ve durduk yere ağlama
  • Aşırı uyuma ya da uykusuzluk
  • Cinsel ilgide azalma
  • Karşılarında hamile kadın görmelerine dayanamayıp öfke nöbetleri geçirebilirler.
  • Bebeği olan anneleri kıskanabilirler
  • Depresyon gibi belirtiler görülebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Ne Zaman Psikolojik Destek Alınmalıdır?

Tüp bebek tedavisi alacak olan çiftlerin tedaviye başlamadan önce bir psiko eğitmeninden tedavi süresince destek almaları gerekmektedir.

Çifte uygulanan bu destek sayesinde kişilerin endişe ve kaygılarını korkmadan dile getirilmesi sağlanır. Psiko eğitimi veren kişilerden alınan destek sayesinde çiftlerde rahatlama meydana gelir.

Çiftlerin tüp bebek tedavisi sırasında kaybettikleri kontrolü geri sağlamaya yardımcı olur.

Tedavisin olumsuz olması durumunda çiftlere bebeğin tek çıkış kapısı olmadığını ve çiftlerin odak noktasını değiştirmeye yardımcı olmaktadır. Alınan terapilerin grup şeklinde olması çiftlerin bu sorunun sadece kendi başlarına gelen bir sorun olmadığını anlayarak kendilerini daha rahat hissederler. Bu şekilde yapılan terapiler çiftlere destek vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>