Tüp bebek tedavisi için nasıl bir merkez seçilmeli?

tup-bebek-ankara-merkezi-tedavisi-doktoru (6)

Tüp bebek tedavisi, çeşitli yapay ve sağlık nedenlerine bağlı olarak çocuk sahibi olamayan çiftlerin aşılama veya yumurtlama tedavisi yöntemleri kullanılarak istediklerine kavuşmasını sağlamaktadır. Bir çiftte kısırlık söz konusu olabilmesi için en azından 12 ay boyunca korunmaksızın düzenli şekilde cinsel ilişkiye girildiği halde gebelik oluşumunun meydana gelmemiş olması gerekmektedir. Sürekli düşük ve ölü doğumlarla sonuçlanan gebeliklerde de infertiliteden yani kısırlıktan söz etmek mümkün olabilirken anne veya baba adayında her hangi bir sorun olmadığı takdirde “ açıklanamayan kısırlık” sorunu da meydana gelebilmektedir.

Son dönemde çiftlerin geç evlenip geç çocuk sahibi olmaya çalışması, anne adayının yaşı, çevresel faktörler, obezite, anne adayının rahim sağlığı ve baba adayının sperm durumu gibi pek çok faktör gebeliği engelleyebilmektedir. Özellikle 35 yaş sonrası çocuk sahibi olmak isteyen bayanlarda yumurta kalitesinde meydana gelen düşüş, gebelik oluşumunu olumsuz etkileyen başlıca nedenlerden olmaktadır. Ancak tüp bebek yapılacak merkezin güvenilirliği ve başarısı da tedavi sonucunu etkilemektedir.

Tüp bebek Ankara merkezlerini seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler

  • Öncelikli olarak merkezin faaliyet süresi sorgulanmalıdır. Ardından merkezde görev yapan klinisyen ve embriyolog uzmanların ne kadar süredir aşılama ve yumurtlama tedavilerinde çalıştığı öğrenilmelidir.
  • Merkezde meydana gelen gebelik oranı nedir? Uygulama başına eve canlı olarak giden bebek sayısı önemlidir.
  • Merkezde saygın bir embriyo dondurma programı var mı? Embriyo çözme işlemi sonrası canlı embriyo oranı nedir? Uygulanan çözünmüş embriyo başına kaç adet canlı bebek eve götürülmüştür?
  • Merkeze başvuran tedavisi mümkün olmayan hastalara dürüst cevaplar veriliyor mu?

Eskiye göre uygun ve kaliteli bir tüp bebek merkezi Ankara için araştırma yapması, günümüz koşullarında internet ve sosyal paylaşım ağları aracılığıyla iyi bir araştırma ile merkezde tedavi gören ve görüşme yapan ailelere ulaşabilme oranı oldukça fazladır. Ayrıca son dönemde sosyal paylaşım ağlarında bu tür tedavilerle çocuk sahibi olan çiftlerin oluşturduğu gruplar, tüp bebek fiyatları, anne adaylarının tecrübeleri ve yeni annelerin güncel paylaşımlarına da ulaşmak mümkün olabilmektedir. Bu şekilde interneti kullanarak merkez hakkında ön bilgi edinmek mümkün olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>