Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

tup-bebek-ankara-merkezi-tedavisi-doktoru (3)

Tüp bebek, çocuk sahibi olmak isteyip de olamayanlar için geliştirilmiş bir tekniktir. Tüp bebek; muhtelif sebeplerle çocuk sahibi olamayanlar bireylerin, ikisine ait çoğalma nesiçleri alınır, alınan bu nesiçler insan vücudunun sahası dışında laboratuvar ortamında döllenme işlemi yapmaktadır. Bu yöntem de erkek ve bayana ait çoğalma nesiçleri vücut ısısına benzer bir bölmede yaklaşık iki gün bekletilmektedir.

Bu şekilde uygulanan yöntem ile mevcudat edilen vitellüslerin hemen hemen yarısından fazlasın da döllenme işlemi gerçekleşmektedir. Döllenmiş vitellüslere tıp dünyasın da embriyo adı verilmektedir. Gerçekleşen bu işlemin ardından oluşan embriyolar anne rahmine bırakılır. Embriyo rahim içine narin bir kat eter yardımı ile bırakılır, bu işlem sonucu bayanların takribî on tanesinden beşinde gebelik oluşmaktadır.

Genellikle tüp bebek tedavisine başvuran bireyler, genelleme yapılacak olursak kısırlıktan yana başvurmaktadır. Fakat istisnai durumlarında bulunduğunu belirtmek isterim, genç yaşta çocuk sahibi olmayı erteleyen bireylerinden de oluşmaktadır. Ekseriyetle kısırlık tanısı olarak işe bakıldığında tedavi imkânı çok yüksek ve başarılıdır.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

  • Hastanın tüplerinde tıkanıklık olması ve ya bayanın dış gebelik sonucu tüplerinin vücuttan alınması, iltihap erki olan fertler de tüp bebek tedavisi uygulanır.
  • Anne adayının tüplerinin açık olması halinde bile batın kesiminde cerrahi bir operasyon atlatmış olan kişiler, hem endometriozis hem de iltihaba bağlı olarak batın içi yapışıklık nedeni ile tüpler ve vitellüsleri arasında fonksiyon bozukluğu olan hastalar da tüp bebek tedavi si uygulanmaktadır.
  • Anne adayında endometrioma, kanser ve ya vitellüs kisti denilen rahatsızlıkları nedeni ile vitellüslerin işlevini yitirmiş operasyon geçiren kişiler.
  • Polistik over rahatsızlığı bulunan kişiler, vitellüs kalitesi ve adedi ilerleyen yaşa bağlı olarak tükenmiş olan hastalar.
  • Nedeni bir türlü bulunamayan kısırlık rahatsızlığı, öteki nedeni bilinmeyen gelişmelerde ilk tercih olarak aşılama yöntemi uygulanır. Uygulanan aşılama yönteminde pozitif bir sonuç alınmaz ise o zaman tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.
  • Çoğu zaman birlikte olamayan bireylerin yaşamış olduğu vaka örneğin vajinismus, erkeklerdeyse boşalma ile ilgili rahatsızlık yaşayan hastalarda.

Tüp bebek merkezi Ankara ‘da olduğu gibi pek çok ilde hizmet vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>