Tüp bebek tedavisinde genetik faktörü

tup-bebek-ankara-merkezi-tedavisi-doktoru (3)

Tüp bebek tedavisi, anne adayının vücudunda üretilen yumurta hücrelerinin özel bir iğne yardımı ile vücut dışarısına alınıp erkeğin spermi ile laboratuar ortamında döllendirilmesi ve oluşan embriyo ya da embriyoların tekrar anne adayının rahmi içerisine transfer edilmesi işlemlerini içeren tedavi yöntemidir. Tüp bebek yöntemi uygulanacak olan hastalarda kadın yaşı, yumurtalık rezervi, kandaki hormon değerleri ve vücut kitle endeksine göre uygun bir tedavi oluşturulur ve buna göre ilaç dozu belirlenir.

Gebelikte sürecinde gerçekleştirilmesi gereken bazı tarama testleri bulunmaktadır. ( 11 – 14 tarama testi – ikili test – üçlü test gibi )Bu tarama testleri gebelikteki genetik risk hakkında anne ve baba adaylarına bilgi verir. Olası bir risk durumu gözlendiğinde 11 – 14. haftada fetüsün eşinden biyopsi yapılır veya 16 – 18 hafta arasında bir zamanda bebeğin içerisinde bulunduğu sıvıdan bir örnek alınıp bebeğin kromozom değerlendirmesi yapılması olasılıklıdır.

Ayrıca ultrasonografi de bu konuda bilgi edinmede yardımcı olabilir.

PGT ( Preimplantasyon genetik tanı );

 • Günümüzde genetik hastalıklar gebelik sürecinde ya da doğum sonrasında saptanabilmektedir.
 • Bebekteki var olan genetik hastalıklar ultrasonografi, amniosentez gibi kontrol testleri yardımı ile gebeliğin ancak 4. ayında belirlenebilmekte ve ciddi bir anormallik bulunmuş ise gebelik 5. Ayında sonlandırılır.
 • Henüz gebelik dahi gerçekleşmeden tüp bebek tedavisiyle laboratuar şartlarında geliştirilen embriyolar üzerinde genetik gözlem ve değerlendirme yapılarak seçilen sağlıklı embriyolar anne adayının rahmine aktarılır. Bu işlem gebelik öncesi genetik tanı yani PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı ) olarak anılır.
 • Gebelik öncesi genetik tanı, anne baba adaylarından alınan yumurta ve sperm hücreleri laboratuar şartlarında döllendirilir ve gelişebilen embriyolardan bir tane hücre alınıp gerçekleştirilir.
 • Doğacak olan bebekte monozomi ya da trizomi ( Down sendromu ve diğer trizomiler ) gibi sayısal kromozom bozukluklarında ve tek gen hastalıklarının teşhisini PGT ile tespit edilebilir.
 • Bu şekilde sağlıklı embriyoların anne adayına aktarımıyla sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi amaçlanır.
 • Bu testlerin yapılması ve zamanlaması konusunda doktorun gerekli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Tüp bebek merkezleri Ankara ve diğer pek çok ilde bulunmaktadır.
 • Tüp bebek Ankara ‘da gerekli bilgi birikimine sahip doktorlar ile yapılmaktadır. Bu merkezlere ulaşarak bilgi alabilirsiniz.
 • Tüp bebek fiyatları ise merkezlere göre değişmektedir.

One Response to Tüp bebek tedavisinde genetik faktörü

 1. Bay WordPress diyor ki:

  Merhaba bu bir yorumdur.
  Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>