Tüp bebek tedavisinde sigara ve stres

tup-bebek-ankara-merkezi-tedavisi-doktoru (4)

Tüp bebek tedavisi üreme sağlığında sıkıntısı olan kişiler tarafından bebek sahibi olmak amacıyla yapılan uygulamalardır. Üreme sağlığında sıkıntılara yol açan belli başlı faktörler vardır. Bu faktörlerin en başında sigara kullanımı gelmektedir.

  • Üreme Döneminde Olan Kadınların Üzerinde Sigara Kullanımının Olumsuz Etkileri Nelerdir?
    Yapılan araştırmalar sonucunda sigara kullanan kadınlar ile sigara kullanmayan kadınlar arasında doğurganlık farkı olduğu anlaşılmıştır. Yani sigara içen kadınların kısır olma olasılığı daha yüksekken sigara kullanmayan kadınlarda bu olasılık düşüktür.
  • Kısırlık problemine karşılık üreme çağında olan kadınların sigara kullanmaları sonucunda yumurtalıklarında ciddi anlamda sorun yaşamaktadırlar. Bu durumda kadının sigara ne zaman başladığı ve ne kadar çok tükettiği de ele alınmalıdır.
  • Sigara kullanan kadınlarda erken menopoz olayı görülmektedir.
  • Gebelik sırasında sigara kullanan kadınlarda ani bebek ölümleri, erken doğumlar ve düşüklerle karşılaşılmaktadır. Ayrıca dünyaya gelen bebeğin de kilosu düşük olur.

Tüp Bebek Tedavisinde Sigara Kullanımı

Tüp bebek tedavisi sırasında anne adaylarına çeşitli hormonlar ve ilaçlar verilmektedir. Tüp bebek tedavisinde anne adayının kan değerleri ve östrojen hormonu oldukça düşüktür. Ancak sigara kullanan kişilerde zaten bu değer daha da düşük olacağından tüp bebek tedavisine başlanmadan önce yaklaşık 3 ay öncesinde anne adayının sigarayı bırakması gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Stres

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek yöntemlerine başvurarak bebek sahibi olmak istemektedirler. Ancak bu tedvinin başarılı olması için anne adayının stresten uzak durması gerekmektedir. Özellikle ilk tüp bebek denemesinden sonra başarısız olan anne adayları diğer tüp bebek tedavilerinin de başarısız olma korku yüzünden büyük stres altına girmektedirler. Ancak stres tüp bebe tedavilerinde başarı oranını düşürmektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında stresten uzak kalmak için psikolojik destek alınabilir. Psikolojik destek için tüp bebek merkezleri büyük çaba sarf etmektedir. Özellikle tüp bebek Ankara bu konuda destek almak isteyen ailelere birebir destek vermektedir. Tüp bebek merkezi Ankara alanında başarılara imza atan tüp bebek merkezleri arasında yer almakla birlikte tüp bebek fiyatları oldukça uygundur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>