Tüp bebek tedavisi kaç defa deneme yapılabilir?

Gebelik ve Tüp bebek

Kendiliğinden gebe kalamayan anne adaylarına, bir umut ışığı olan tüp bebek tedavisi, kadın ve erkeğin yani sperm ve yumurtanın vücut dışında uygun koşullarda döllendirilmesi ile olur. Bu döllenme ile oluşturulan embriyoların anne adayının rahmine yerleştirilmesi ile normal şartlarda gebe kalamayan kadınlarda gebelik şansı elde etmiş olur. Bu tedavi kısırlık sorununu büyük bir ölçüde çözüm olmuştur. Aynı zamanda anne ve baba adaylarına da umut kaynağı olmuştur.

Tüp bebek tedavisinin ilk denemesinde netice alınmazsa muhakkak kararlılıkla yeni tüp bebek denemeleri yapılmalıdır. Çiftler bu konuda birbirlerine destek olmalı moral aşılamalı ümitsizliğe kapı aralamamalı mücadeleye devam etmelidirler.

Tüp bebek tedavisinde uzmanlar, çiftlere ilk denemenin gebelikle sonuçlanmasının % 100 olarak görmemeleri hakkında uyarıda bulunurlar. Yine de ilk denemede de başarılı bir aşılama ile hamile kalan çiftlerin sayısı hiç de küçümsenmeyecek kadar fazladır. Bu tüp bebek tedavisinin kaç kez denenebileceği gibi bir bilgi yoktur. Hastanın sağlığı öncelikli olarak göz önüne alınır. Çiftlerin isteği üzere doktorun yönlendirmesiyle tekrarlanarak tüp bebek transferi yapılır. Tüp bebek tedavisinin her birinde çiftlere kendilerini toparlamaları ve yeni tedaviye hazırlanmaları için zaman verilmelidir.

Tüp bebek merkezleri Ankara ‘da uzmanlar, her tüp bebek uygulamasının bir önceki transfere göre başarı oranının deneme artıkça azaldığını söylüyorlar. Ama çiftlerin kararlılığı, sabrı ve bebek arzusu bu tedavinin başarıyla sonuçlanmasını sağlıyor.

Uzmanlar tüp bebekle gebelik yaptırmak isteyen anne ve baba adaylarına en az üç kere tüp bebek tedavisinin uygulanmasını tavsiye ediyorlar. Tüp bebek tedavisinde en önemli olan inceliklerden biride hastanın moralidir. Başarısızlık korkusu ümitsizlik ve stres hastaya yapılan tüp bebek aşılamasında negatif bir sonuç doğurabilir.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalma beklentisi ile deneme sayısını artıran çiftler var.

Embriyo transferi yapılan anne adayı, içini saran heyecanla annelik duygusunu yaşamaya başlar. Artık belki yıllarını verdiği hem maddi hem manevi hem bedeni emeklerinin karşılığı olarak bebeğini kucağına alacaktır. Bu ilk denemede de olabilir, üçüncü veya dördüncü beşinci deneme de olabilir. Kararla ve sebatla yılmadan verdikleri emeklerinin meyvesini alırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>